Vineri, 30 iulie 2021, reprezentanți ai conducerii SNSPA, Universității de Stat din Moldova și Academiei de Administrație Publică din Chișinău au participat la prima întâlnire care a avut ca scop consolidarea cooperării între cele trei instituții de învățământ superior de prestigiu din România și Republica Moldova.
Reuniunea a oferit directorilor de școli din întreaga lume ocazia de a discuta direct cu foști miniștri ai educației și șefi de guvern despre îmbunătățirea managementului educațional.
Marți, 27 iulie 2021, prof. univ. dr. Remus Pricopie, rectorul SNSPA, salută decizia privind includerea sitului Roșia Montană în Lista Patrimoniului Mondial al UNESCO.
SNSPA a înregistrat un număr de aproximativ 5.340 de candidaturi depuse de absolvenții cu diplomă de Bacalaureat, înscriși online în platforma de admitere a instituției.
SNSPA salută adoptarea prin memorandum, de către Guvern, a raportului prezidențial „România Educată”, un document important, atât prin conținutul său și prin reformele pe care le propune, cât și prin rigoarea proiectării și implementării procesului de politici publice.
Rectorul SNSPA, prof. univ. dr. Remus Pricopie, îi încurajează pe moldovenii din Republica Moldova, dar și pe cei din afara granițelor țării, să meargă la urne pentru a decide viitorul țării.
Joi, 1 iulie 2021, rectorul SNSPA, prof. univ. dr. Remus Pricopie, a prezidat reuniunea anuală a președinților și rectorilor universităților care formează CIVICA – Universitatea Europeană de Științe Sociale.